bagirsak-problemleri.jpg

Mesane-Bağırsak Eğitimi

İdrar torbası(mesane) ve bağırsağın son kısmı (rektum) birbirine komşu yapılardır. Birindeki sorun diğerini etkiler. Her türlü idrar kaçırma, sık sık idrara çıkma gibi idrara yönelik şikâyetlerimizde mutlaka bağırsak alışkanlıkları sorgulanmalıdır. Bağırsağın son kısmı dışkının depo yeridir ve dışkı ile genişleyebilme özelliği vardır. Rektumda biriken dışkı mesaneye baskı yapar ve mesanenin alanını daraltır, mesane dolmadan idrara çıkmaya sık sık tuvalet ihtiyacına neden olabilmektedir. Bu nedenle idrar şikâyetlerinde bağırsak problemi araştırılmalı ve öncelikle bu tedavi edilmelidir. Hastaya hem mesane hem de bağırsak eğitimi verilir.

Mesane Eğitimi

Kişinin mesane günlüğüne göre idrara çıkma saatleri belirlenir, bu kişinin durumuna göre değişir. Mesane diyeti verilir, hangi yiyecek ve içeceklerin mesaneyi irrite ettiği, hangilerinin iyi geldiği anlatılır.

Bağırsak Eğitimi

Barsak eğitiminde tuvalet pozisyonu anlatılır. Bağırsak boşaltımının öneminden bahsedilerek aslında 3 öğünden sonra dışkı için tuvalete oturma teşvik edilir. Bağırsak boşaltımını kolaylaştıracak yiyecek ve içeceklerden bahsedilir. Fiziksel aktivitenin önemi vurgulanır. Tuvalet pozisyonun önemi ve nasıl olması gerektiği hastaya öğretilir.

logo-pelvik

Pelvik taban, “core” yani “çekirdek” olarak adlandırılan kas grubunun tabanıdır .Bu Core sistemin elemanları üstte diafram ,altta pelvik taban ,önde karın kasları ve arkada bel kaslarıdır. Pelvik taban kası harekete geçtiğinde derin karın kası olan transvers abdominis adı verilen kası da aktive eder. Aynı zamanda Pelvik taban omurganın stabilizasyonu için bel ile birlikte çalışır. Bu nedenle pelvik taban kaslarını sağlam ve iyi tutmak çok önemlidir.