Fzt.Yasemin İRKİLATAFzt.Yasemin İRKİLATA

Randevu Saatleri


Pazartesi
10:00 – 18:00
Salı
10:00 – 18:00
Çarşamba
10:00 – 18:00
Perşembe
10:00 – 18:00
Cuma
10:00 – 18:00
Cumartesi
10:00 – 18:00
Pazar
Kapalı


İletişim Bilgileri


+0800 2336 7820

info@pelviktabansagligi.com

Randevu Al


Bir fizyoterapist olarak pelvik taban ve eğitimi ile ilgili farkındalığım, 2009 yılından sonra Fransa’da yaşamaya başladığımda ortaya çıktı. “Hamilelik hastalık değildir, vücudun doğal bir halidir” yaklaşımının hakim olduğu Fransa’da gebeler günlük yaşamda oldukça aktif olmaya teşvik ediliyor

Türkiye’de neredeyse her 2 kadından 1’i hayatının herhangi bir döneminde idrar kaçırma problemiyle karşı karşıya kalıyor.İdrar kaçırma, daha çok gebelik ve doğum sonrası süreçlere bağlı olsa da, menopoz ve yaşlılık dönemlerinde de kadınlar bu sorunla baş başa kalabiliyor.

Bir kadın olarak bilmeliyiz ki bu sıkıntılarımız utanılacak, saklanılacak ve üzeri örtülecek meseleler değil. Tüm bunların üstesinden, pelvik taban kaslarımızı güçlendirerek gelebiliriz.Bir fizyoterapist olarak pelvik taban ve eğitimi ile ilgili farkındalığım, 2009 yılından sonra Fransa’da yaşamaya başladığımda ortaya çıktı. “Hamilelik hastalık değildir, vücudun doğal bir halidir” yaklaşımının hakim olduğu Fransa’da gebeler günlük yaşamda oldukça aktif olmaya teşvik ediliyor.

Hatta öyle ki Fransa’da istisnasız her doğumdan sonra, hiçbir problem yaşamasa bile kadınlara gebelikte zayıflayan pelvik taban kaslarını tekrar eski haline getirmesi ve ileride oluşabilecek idrar kaçırmalarının önüne geçilebilmesi adına 10 seanslık pelvik taban eğitimi sunuluyor.Ülkeme döndükten sonra Fransa’da aldığım eğitim ve klinik tecrübelerime dayanarak kendime bu alanda farkındalığı artırmak adına bir misyon edindim.

Pelvik Taban konusunda uzman bir fizyoterapist olarak, “Pelvik Taban Atölyesi” ile düzenlenen gebe okullarında gebelere pelvik tabanın önemini anlatıyorum.Bunun yanında pelvik tabanı doğuma hazırlarken, bu dönemde gebeliğe bağlı fiziksel problemlerin tedavisini üstleniyor, doğumdan sonra zayıflamış ve yorulmuş pelvik tabanı eski fonksiyonuna getirmek için rehabilite çalışmaları yürütüyorum.


logo-pelvik

Pelvik taban, “core” yani “çekirdek” olarak adlandırılan kas grubunun tabanıdır .Bu Core sistemin elemanları üstte diafram ,altta pelvik taban ,önde karın kasları ve arkada bel kaslarıdır. Pelvik taban kası harekete geçtiğinde derin karın kası olan transvers abdominis adı verilen kası da aktive eder. Aynı zamanda Pelvik taban omurganın stabilizasyonu için bel ile birlikte çalışır. Bu nedenle pelvik taban kaslarını sağlam ve iyi tutmak çok önemlidir.

Son Yazılar