ERKEKLERDE KRONİK PELVİK AĞRI VE PELVİK TABAN REHABİLİTASYONU

15 Kasım 2022 by Yasemin İrkilata0
2022-11-15-2.png

Kronik pelvik ağrı sendromu erkeklerde genellikle 20-40 yaşlarında ortaya çıkar.  Risk faktörleri arasında alt üriner sistem hastalıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya akut bakteriyal prostatit olabilir.

Kronik pelvik ağrı sendromunda hastalar çoğu kez golf topu üstünde oturuyormuş gibi makat ve perinede ağrı ve kasılma tarif ederler. Bazılarında ise dışkılama, bazen cinsel birliktelik sonrası veya mastürbasyon sonrası boşalmada ağrı ve kasılma tarif ederler.

Kronik pelvik ağrıda çoğunlukla mesanede, kasıklarda, perine bölgesinde, bazen peniste veya testislerde ağrı ve sık idrara çıkma şikâyetleri akut bakteriyel prostatite benzer ve çoğu hasta öncelikle antibiyotik ile tedavi edilirler, fakat bu hastalar antibiyotiklere cevap vermezler. Bu durumda hastalar başka alternatif tedavilere yönelirler ve birçok işlem yaptırmış olurlar. Bakteriyel olmayan kronik prostatit- kronik pelvik ağrı sendromu pelvik taban kas rehabilitasyonuna yönlendirilmelidir.  Malesef  bu hasta grubu pelvik taban rehabilitasyonuna çok geç yönlendirme sonucu bize geldiklerinde psikolojik olarak yorulmuş ve hayat kaliteleri düşmüş durumda olur.

Bu hastalardaki en önemli risk faktörü stres olduğunu düşünürsek Türkiye’de kronik pelvik ağrı hastası pelvik taban rehabilitasyonuna yönlendirilene kadar sonuca ulaşamamış birçok işlem sonucu stres faktörleri oldukça artmış olmaktadır. Biliyoruz ki stres pelvik taban kasları için kasılmanın büyük bir nedenidir. Bu nedenle bazen bu hastalar pelvik taban rehabilitasyonu ile birlikte psikiyatrik konsültasyon ile antidepresan tedavisi ile beraber yönetilir.

Kronik pelvik ağrılı hastanın ürolojik şikayetlerine ek olarak bazen cinsel aktiviteyle ilgili şikayetleri de olabilir. Bu durum bazen erken boşalma, bazen sertleşme problemleri ve çoğunlukla cinsel isteksizlik olarak karşımıza çıkar.

 Pelvik taban rehabilitasyonu cinsel terapi ile beraber yürütülür.

Kronik pelvik ağrılı hastalarda pelvik taban kaslarında ve çevre kaslarda kasılmalar ve ağrılı tetik noktalar vardır. Hastada gevşeyemeyen pelvik taban kaslarına öncelikle detaylı bir değerlendirme yapılır ve daha sonra pelvik taban rehabilitasyonu uygulanır. Pelvik taban uygulamalarımızda manuel tetik nokta gevşetme teknikleri ile birlikte biofeedback dediğimiz kas gevşetme tekniklerinden, solunum ve  meditasyon tekniklerinde de yararlanırız.

Pelvik taban rehabilitasyonu bakteriyel olmayan kronik pelvik ağrılı hastalarda kısa sürede yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Hastaların uzun dönem öncesi başlayan şikayetleri bazen uzun soluklu bir tedavi sürecinede neden olabilir. Ancak tedavinin günlük yaşam kalitesini artıracak şekilde olumlu ilerlemesi tedavi sürecine katılımı ve motivasyonu artırır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo-pelvik

Pelvik taban, “core” yani “çekirdek” olarak adlandırılan kas grubunun tabanıdır .Bu Core sistemin elemanları üstte diafram ,altta pelvik taban ,önde karın kasları ve arkada bel kaslarıdır. Pelvik taban kası harekete geçtiğinde derin karın kası olan transvers abdominis adı verilen kası da aktive eder. Aynı zamanda Pelvik taban omurganın stabilizasyonu için bel ile birlikte çalışır. Bu nedenle pelvik taban kaslarını sağlam ve iyi tutmak çok önemlidir.