Erkek Sağlığı


Pelvik Taban Sağlığı


Pelvik taban, alt karın organlarından mesane(idrar torbası), uterus (rahim) ve rektum (bağırsağın son kısmı ) ‘a destek görevi gören hamak şeklindeki kas ve bağ bütünüdür.Bağırsak Problemleri


Pelvik taban, alt karın organlarından mesane(idrar torbası), uterus (rahim) ve rektum (bağırsağın son kısmı ) ‘a destek görevi gören hamak şeklindeki kas ve bağ bütünüdür.


ERKEN BOŞALMA


ERKEKLERDE CİNSEL PROBLEMLER

Erkeklerde en çok yaşanan cinsel problemler erken boşalma ve sertleşme bozukluklarıdır.

Erken Boşalma

Erken boşalma erkeklerde en sık rastlanılan bir cinsel problemdir.

Erken boşalmanın tanımı tam olarak aslında boşalmayı kontrol edememek denilebilir. Kontrol erkeğin elinde değildir ve cinsel birliktelikte hazza ulaşma süresi de kısalmış olup cinsel bir tatminsizlik söz konusudur.

Boşalma süresi her erkekte farklı olup bu vajinal birlikteliğe girmeden ya da vajina penis birlikteliği sırasında 1-3 dakika içinde kontrolsüz bir şekilde boşalma olmasıdır. Cinsel birliktelik sırasında bu sürenin kontrolsüz bir şekilde kısalması stres ve kaygıdan da kaynaklanabileceği gibi bu durumda kişiyi çok fazla stres ve kaygıya sokacaktır. Bu durumu yaşayan erkek cinsel tatminsizlik ve stresin olduğu kısır bir döngüye girecektir.

Erken boşalma sorunu ile gelen erkek danışanımızı öncelikle tüm cinsel siklusu nasıl yaşadığı ve hangi evresinde sorun yaşadığını anlamaya çalışırız. Sonrasında cinsel terapi eğitimi verdikten sonra boşalmada kontrol mekanizmasını da yöneten pelvik taban kaslarını değerlendiririz. Pelvik taban kaslarındaki probleme yönelik rehabilitasyon uygularız.

Erkeklerde pelvik taban kasları penis ereksiyonunu sağlayan ve ereksiyonu kontrol eden kaslar olmak üzere yüzeysel kaslar ve derin grup pelvik taban kasları olmak üzere 3 katmandan oluşur.

Erkek Boşalma Tedavisinde Kegel Egzersizleri

“Kegel egzersizleri Viagradan daha etkilidir”

Kegel egzersizleri doğru bir şekilde yapıldığında penisi yöneten kas grubunu da çalıştırmış olur. Yalnız bazen çok gergin ve kasılmış pelvik taban kasları için kegel egzersizi yapmak pelvik bölgede özellikle erkeklerde pelvik ağrılara neden olmaktadır. Bu nedenle cinsel problemlerde hemen “kegel egzersizi” yapmak doğru değildir. Pelvik taban kasları dışarıdan kasılmasını ve tonusunu hissedebileceğiniz kaslar olmadığı için buradan size değerlendirme yapmadan kegel egzersizi önermiyoruz.

Hiçbir probleminiz yoksa pelvik taban kas eğitimi için kegel egzersizi yapmak bu kaslarınızı çok güzel çalıştıracaktır. Lakin bir cinsel problemde önce kaslarınızı değerlendirmemiz gerekmektedir. Pelvik taban kaslarını hem el ile kas değerlendirmesi hem de biofeedback yöntem ile kas elektriksel aktivitesini ölçüyoruz. Daha sonra kas egzersizlerini gerekiyorsa Biofeedback ile yapıyoruz. Biofeedback yöntemle erkek hasta kaslarını sıkmayı ve bırakmayı bilgisayarda grafik ve oyunlarla yapıyor böylelikle erkek hasta cinsellik sırasında kaslarını yönetmeyi öğreniyor.

Erkeklerde Erken Boşalma Tedavisi

Pelvik taban kas egzersizleri

Biofeedback

Elektrik uygulamaları

ESWT şok dalga tedavisiERKEKLERDE PROSTAT CERRAHİSİ SONRASI İDRAR KAÇIRMA


Öksürme, hapşırma veya fiziksel bir hareket ile idrar kaçırma durumu söz konusudur. Hastalar bazen otururken idrar tutabildiklerini fakat ayağa kalktıklarında kontrolsüzce idrar kaçırdıklarını da tarifler. Çoğu durumda ilk zamanlarda bez kullanmak zorunda kalırlar.

Erkeklerde cerrahi sonrası bu durum ve bez kullanmak zorunda kalmak psikolojik olarak oldukça can sıkıcı bir hal alabilir.

Bir yıl içinde pelvik taban kas gücü yerine geldikçe idrar kaçırmanın biteceği söylenir fakat hastanın bu süreci fizik tedavi olmadan yürütmesi bir yıllık bir süreci çok etkisiz geçirmesine neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar prostat cerrahisi sonrası ilk 3 ayda pelvik taban rehabilitasyonu yapmanın iyileşmeyi hızlandırdığını göstermektedir. *

Pelvik taban rehabilitasyonunda, idrar tutmada görevli pelvik taban kasları değerlendirilir ve sonra pelvik taban rehabilitasyonu uygulanır. Pelvik taban rehabilitasyonunda elektrik stimülasyonu, biofeedback yöntemi ve egzersizler uygulanır. Pelvik taban fizyoterapisi haftada 2 veya 3 olarak planlanır, 8-12 seans rehabilitasyon sonrası kaçırmanın durumu değerlendirilir  ve gerekirse ev egzersiz programı ile takip edilirERKEKLERDE KRONİK PELVİK AĞRI VE PELVİK TABAN REHABİLİTASYONU


Kronik pelvik ağrı sendromu erkeklerde genellikle 20-40 yaşlarında ortaya çıkar.  Risk faktörleri arasında alt üriner sistem hastalıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya akut bakteriyal prostatit olabilir.

Kronik pelvik ağrı sendromunda hastalar çoğu kez golf topu üstünde oturuyormuş gibi makat ve perinede ağrı ve kasılma tarif ederler. Bazılarında ise dışkılama, bazen cinsel birliktelik sonrası veya mastürbasyon sonrası boşalmada ağrı ve kasılma tarif ederler.

Kronik pelvik ağrıda çoğunlukla mesanede, kasıklarda, perine bölgesinde, bazen peniste veya testislerde ağrı ve sık idrara çıkma şikâyetleri akut bakteriyel prostatite benzer ve çoğu hasta öncelikle antibiyotik ile tedavi edilirler, fakat bu hastalar antibiyotiklere cevap vermezler. Bu durumda hastalar başka alternatif tedavilere yönelirler ve birçok işlem yaptırmış olurlar. Bakteriyel olmayan kronik prostatit- kronik pelvik ağrı sendromu pelvik taban kas rehabilitasyonuna yönlendirilmelidir.  Malesef  bu hasta grubu pelvik taban rehabilitasyonuna çok geç yönlendirme sonucu bize geldiklerinde psikolojik olarak yorulmuş ve hayat kaliteleri düşmüş durumda olur.

Bu hastalardaki en önemli risk faktörü stres olduğunu düşünürsek Türkiye’de kronik pelvik ağrı hastası pelvik taban rehabilitasyonuna yönlendirilene kadar sonuca ulaşamamış birçok işlem sonucu stres faktörleri oldukça artmış olmaktadır. Biliyoruz ki stres pelvik taban kasları için kasılmanın büyük bir nedenidir. Bu nedenle bazen bu hastalar pelvik taban rehabilitasyonu ile birlikte psikiyatrik konsültasyon ile antidepresan tedavisi ile beraber yönetilir.

Kronik pelvik ağrılı hastanın ürolojik şikayetlerine ek olarak bazen cinsel aktiviteyle ilgili şikayetleri de olabilir. Bu durum bazen erken boşalma, bazen sertleşme problemleri ve çoğunlukla cinsel isteksizlik olarak karşımıza çıkar.

 Pelvik taban rehabilitasyonu cinsel terapi ile beraber yürütülür.

Kronik pelvik ağrılı hastalarda pelvik taban kaslarında ve çevre kaslarda kasılmalar ve ağrılı tetik noktalar vardır. Hastada gevşeyemeyen pelvik taban kaslarına öncelikle detaylı bir değerlendirme yapılır ve daha sonra pelvik taban rehabilitasyonu uygulanır. Pelvik taban uygulamalarımızda manuel tetik nokta gevşetme teknikleri ile birlikte biofeedback dediğimiz kas gevşetme tekniklerinden, solunum ve  meditasyon tekniklerinde de yararlanırız.

Pelvik taban rehabilitasyonu bakteriyel olmayan kronik pelvik ağrılı hastalarda kısa sürede yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Hastaların uzun dönem öncesi başlayan şikayetleri bazen uzun soluklu bir tedavi sürecinede neden olabilir. Ancak tedavinin günlük yaşam kalitesini artıracak şekilde olumlu ilerlemesi tedavi sürecine katılımı ve motivasyonu artırır.


logo-pelvik

Pelvik taban, “core” yani “çekirdek” olarak adlandırılan kas grubunun tabanıdır .Bu Core sistemin elemanları üstte diafram ,altta pelvik taban ,önde karın kasları ve arkada bel kaslarıdır. Pelvik taban kası harekete geçtiğinde derin karın kası olan transvers abdominis adı verilen kası da aktive eder. Aynı zamanda Pelvik taban omurganın stabilizasyonu için bel ile birlikte çalışır. Bu nedenle pelvik taban kaslarını sağlam ve iyi tutmak çok önemlidir.

Son Yazılar