BİOFEEDBACK TEDAVİ VE YÖNTEMLERİ

6 Eylül 2023 by Yasemin İrkilata0
rsm.jpeg

BİOFEEDBACK TEDAVİ VE YÖNTEMLERİ

-biofeedback hastalarının Pelvik taban fonksiyonlarını izlemelerine yardımcı olmak için Pelvik taban kas egzersizleri sırasında kullanılan bilişsel davranışsal terapotik bir yöntemdir.

-Daha anlaşılır olması gerekirse, biofeedback pelvik taban kaslarına takılan elektrotlar ile kas aktivitesi bilgisayar ekranına aktarılır. Burada ya yapışkan elektrotlar kullanılır ya da vajinaya veya makata yerleştirilen problar kullanılır.

– Biofeedback tedavi yetişkinlere kullanılabileceği gibi çocuklarda da kullanılır ve onlarda direk yapışkan elektrotlar seçilir.

-Pelvik taban kas aktivitesi bilgisayar ekranına grafik, ses, veya oyunlar seklinde aktarılarak daha sonra bu yöntemlerle doğru pelvik taban kas aktivitesi öğretilir.

-Pelvik taban kaslarının dışardan gözle gördüğümüz kısmı buz dağının suyun üstünde kalan kısmı gibidir Daha derinlerde çok önemli katmanları vardır ve kişi göremediği için yapmasını istediğimiz hareket bazen ancak biofeedback ile daha rahat anlatılır.

-Kaslarını çok mu sıkıyor? gevşemeyi grafik ve oyunlarla öğretiriz. Ya da kasları çok zayıflamış ve yeterince kuvvetli sıkamıyor mu? O zaman da yine grafik ve oyunlarla kas kuvvetlenme eğitimi yaparız.

Biofeedback Pelvik taban hastalıklarında hastaya tedavide yardımcı olan bir yöntemdir.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo-pelvik

Pelvik taban, “core” yani “çekirdek” olarak adlandırılan kas grubunun tabanıdır .Bu Core sistemin elemanları üstte diafram ,altta pelvik taban ,önde karın kasları ve arkada bel kaslarıdır. Pelvik taban kası harekete geçtiğinde derin karın kası olan transvers abdominis adı verilen kası da aktive eder. Aynı zamanda Pelvik taban omurganın stabilizasyonu için bel ile birlikte çalışır. Bu nedenle pelvik taban kaslarını sağlam ve iyi tutmak çok önemlidir.

Son Yazılar